Architektonická soutěž a úpravy Ješutova náměstí

Fáze projektu: ARCHITEKTONICKÁ SOUTĚŽ + DOČASNÉ ÚPRAVY

Začátek projektu: 2019

Plánované dokončení: 2021

Tagy: architektura, rekonstrukce, veřejná prostranství

  • Jednotlivé fáze projektu
  • ARCHITEKTONICKÁ SOUTĚŽ + DOČASNÉ ÚPRAVY

ARCHITEKTONICKÁ SOUTĚŽ
Na plochu Ješutova náměstí a náměstí II. odboje se v současnosti připravuje veřejná anonymní architektonická soutěž ve spolupráci s architektem Kovačevičem z ateliéru MOBA. Projekt počítá s budoucím zapojením vítěze arch. soutěže a to zejména při tvorbě možného interaktivního prvku v rámci zelené plochy,který bude sloužit také k prezentaci vítězného návrhu.

NÁVRH
Návrh je vypracován ve třech variantách odstupňovaných podle velikosti zásahu do současného stavu náměstí. Z toho námi preferovaný je návrh 3, který umožní maximální využití řešeného území.
VARIANTA 1
- Ponachává kašnu, z velké části ve stávajícím rozsahu. Přidává do ní dva vstupní otvory pro lepší průchodnost a vývěr vody z nádrže rozšiřujeme i na druhou stranu, aby kašna více interagovala se svým okolím. Lavičky okolo kašny umisťujeme tak, aby byl z nich zajímavý výhled do parku nebo na kašnu. Do centrální části parku umisťujeme interakční dřevěný prvek, který bude sloužit pro spontánní aktivity i odpočinek. Jeho tvar bude otázkou samostatného projektu. K cestě vedoucí na poštu umisťujeme mobilní stojany, které budou sloužit pro účely informování obyvatel o aktivitách obce.
VARIANTA 2
- Tato varianta snižuje zdi kašny tak, aby kašna netvořila vizuální bariéru a umožňovala její
maximální pobytové využití. Opět přidáváme další dva vstupy a zdi kašny dosahují výšky 0,5 m. Na ně jsou upevněny oboustranné lavičky. Již zastaralé dlaždice měníme na jiný povrch, který bude plně specifikován v následující dokumentaci (mlat/ kamenná dlažba/odseky). Do centrální části parku umisťujeme interakční dřevěný prvek, který bude sloužit pro spontánní aktivity i odpočinek. Jeho tvar bude otázkou samostatného projektu. K cestě vedoucí na poštu umisťujeme mobilní stojany, které budou sloužit pro účely informování obyvatel o aktivitách obce.
VARIANTA 3
- Tato varianta ponechává pouze jednu stranu kašny, na které se nachází nádž na vodu. Zbylé prvky, zdi i povrchy navrhujeme odstranit. Nižší úroveň podlahy v kašně dorovnáváme dřevěnou platformou, na které budou rozmístěné mobilní stoly a židle. Mobilní nábytek bude možné uklidit do dřevěné struktury naproti vodní nádrži, která bude zároveň sloužit na sezení. Do centrální části parku umisťujeme interakční dřevěný prvek, který bude sloužit pro spontánní aktivity i odpočinek. Jeho tvar bude otázkou samostatného projektu. Tento koncept vytváří v parku dvě pobytová místa sjednocená vzhledem i materiálem. K cestě vedoucí na poštu umisťujeme mobilní stojany a doplňkové lavičky.

 

Odkazy

Dokumenty ke stažení

Soubor
VARIANTA 1

Vloženo: 23.6.2020

Autor: Atelier VAS

Stáhnout
Soubor
VARIANTA 2

Vloženo: 23.6.2020

Autor: Atelier VAS

Stáhnout
Soubor
VARIANTA 3

Vloženo: 23.6.2020

Autor: Atelier VAS

Stáhnout
Soubor
SOUČASNÝ STAV

Vloženo: 23.6.2020

Autor: Atelier VAS

Stáhnout
Soubor
Karta projektu

Shrnutí projektu v PDF

Stáhnout